Včera som sa zapojil do komunity používateľov hlasovej GPS navigácie Waze. Môže za to kamarát Braňo, ktorý patrí medzi úspešným používateľom s vysokým bodovým ohodnotením. Už z jeho rozprávania mi bolo jasné, že Waze bude výnimočný nástroj v mobile, nie len obyčajnou navigáciou. Dnes zisťujem, že je ďaleko viac. Nielen, že ide o vynikajúcu navigáciu v slovenčine, bezplatnú, prehľadnú a výborne reagujúcu, zároveň je akousi hrou a sociálnou sieťou naraz. Na mapách totiž môžete označovať prekážky, policajné hliadky, zápachy a množstvo iného, ako napríklad ceny benzínu na jednotlivých pumpách a podobne. To všetko vidíte priamo pred sebou a neobmedzujete sa len na priebeh pred sebou a v blízkom okolí.

Waze ReportVerejnosť a komunita
To, čo tvorí z Waze jedinečný projekt, je schopnosť spojiť všetkých ľudí a motivovať ich nahlasovať jednotlivé prekážky na cestách. Veď čo by ste si priali viac ako pohodlné cestovanie, vyhnutie sa zápcham, haváriám, paletám a krabiciam na cestách, policajným hliadkam a do cieľa doraziť v pohodlí? Waze umožňuje spojiť informácie svojich členov a používateľov do aktuálneho pohľadu na mape. Sami ak prechádzate okolo už nahlásenej prekážky máte možnosť potvrdiť, alebo už zneaktuálniť konkrétnu prekážku. Okolo vás je množstvo ciest a ulíc, na ktorých sa môžu pohybovať ďalší Wazisti, alebo ako iní hovoria Wazeri. Vidieť aj ich úroveň, pričom úroveň má každý jeden používateľ a vylepšuje ju práve počtom nahlásených prekážok, jazdením a aktívnou spoluprácou. Pri každom používateľovi je možnosť si na neho kliknúť prstom a pozrieť aj detaily, ktoré o sebe uviedol. U niekoho je viditeľný typ vozidla aj meno, ktoré si do systému zadal. Dobrou správou je, že Waze samotné eviduje nárast nových členov a objavuje sa nás v uliciach čoraz viac.

Navigácia s niekoľkými kvalitami
To podstatné je však stále kvalitná navigácia, ktorá má hlasové navigovanie v slovenčine. Samozrejme aj v inom jazyku, pokiaľ si ho stiahnete z ponuky viacerých. Ženský hlas v slovenčine má pomerne dobrú kvalitu, nejde o žiadnu starú pani, ale mladý hlas. Na vozovke vidíte všetko v podobnom štýle ako pri bežných navigáciách. Plusom je možnosť ďaleko predbehnúť trasu, alebo celkom vybočiť, keď navigujete prstom mapu zámerne mimo. Napríklad ak ste zvedaví, čo je na celkom inej ulici. Nepoškodíte si svoje zadanie a kedykoľvek sa vrátite do polohy svojej trasy. Predbiehanie sa hodí, keď chcete v predstihu vedieť, čo sa deje pred vami a či vôbec počítať s nejakými zdržaniami. Zdržania na displeji zobrazujú aj rýchlosť v kilometroch za hodinu, pokiaľ je zdržanie veľké, či stredné. Rýchlostný posun si GPS zrejme už sama prepočítava a zobrazí ho vďaka iným používateľom služby, čo zostávajú trčať v rovnakom úseku. Pri zadávaní prekážok je dokonca možné zadať, či sa nachádza vo vašom pruhu, alebo v protismere. Navigácia tak oveľa logickejšie a presnejšie potom vypočíta jej výskyt pre daný pruh a smer.
Zaujímavosťou je tiež pridanie nahlasovania cien benzínu na jednotlivých pumpách. Vďaka iným pred vami tak máte možnosť si pozrieť ceny benzínu a rozhodnúť sa pre tú najlepšiu.

Navigácia WAZE

Waze si určite zaslúži pozornosť a preto sa jej budeme ešte venovať.

Aplikácia pre APPLE: download 27 MB
Aplikácia pre ANDROID: download 22 MB