Hráme sa v redakcii s novým Note3 a hodinkami Gear. Po pravde k všetkému sa dostávame akosi vlastným skúšaním a testovaním, čo kde aká voľba dokáže. Pri pohľade na hodinky Gear vás môže prekvapiť hrubé telo, no ide len o dokovaciu stanicu pre ich nabíjanie, v ktorej sú hodinky ukryté. Celkom chytré riešenie po otvorení stanice odhalí tenké hodinky, príjemné veľkosťou a prekvapujúce svojimi schopnosťami. Význam komunikácie a vzťahu dvoch celkom rozdielnych zariadení si vysvetlíme práve v tomto článku. V tejto chvíli totiž chápem hodinky Gear ako úplnú novinku, ktorá je možno prvou lastovičkou v ďalšom vývoji hodiniek aj pre cenovo slabšie smartphone.

Gear foto z Android note 3

Prvé foto odhaľuje možné nastavenia v ikonke už nainštalovaných hodiniek, druhé foto zobrazuje sťahovanie aktualizácií krátko po úspešnej inštalácií zariadenia k Note 3.

Spojenie dvoch zdanlivo nespojiteľných zariadení
Dokovacia stanica je dôležitá súčasť hodiniek, pokiaľ ich chcete spojiť s mobilným telefónom. Stanicu položíte, alebo strčíte pod Note3, ktoré ju vďaka snímaču naskenuje a spustí komunikáciu. Potvrdíte na hodinkách kód spojenia a následne prebehne spojenie pomocou bluetooth. Na obrazovke mobilného telefónu / tabletu prebehne ešte nutnosť potvrdenia. Spojenie je aktívne, telefón/tablet nachádza zariadenie v podaní ikonky hodiniek na ploche Note3. Zaujímavosťou je funkcia nájdenia hodiniek, ak ich máte niekde v polici, výrazne zazvonia. Stačí len zapnúť túto voľbu v mobile. Cez zariadenie je možné zmeniť na hodinkách vzhľad ukazovateľa času. Posťahovať si tak môžete ručičkové, digitálne, zdobné, infantilné aj šialené vzory. Vlastne si tak vytvoríte hodinky aké len chcete a to v histórií hodiniek zatiaľ zrejmé možné nebolo. Okrem toho hodinky umožňujú komunikovať so smartphone stále v nie ohraničenom rozsahu. Aplikácie rozširujú možnosti tohto vzťahu viac a viac. Vlastne o hraniciach použiteľnosti zatiaľ nemožno písať.

Ako dostať obsah z hodiniek Gear do smartphone
Fotografovaný a nahrávaný obsah z hodiniek sa do mobilu dostáva prenosom Bluetooth okamžite, alebo v niekoľkých sekundách po uložení v hodinkách. Obsah nájdete vždy v sekcii GALÉRIA v samostatnej zložke ako Gear. V Note 3 sa to prehliadnuť určite nedá. Zaujímavosťou je, že hodinky fotografujú, nakrúcajú 15 sekundové video, snímajú kódy a etikety, prípadne čokoľvek, čo vám dovolia aplikácie. Aplikácie totiž nie sú len na mobil, ale už aj pre Gear. Primárne je nastavené v nastaveniach prijímanie len aplikácií schválených oficiálnym Samsung Apps. Ak chcete siahnuť po neautorizovaných aplikáciách, je dobré upraviť nastavenia a vypnúť obmedzenia používania len autorizovaných aplikácií. Aplikácia, ktorá sa vám bude hodiť pre presúvanie fotografií z hodiniek do mobilu a aj mimo neho sa volá Evernote. Funguje na spôsob dropboxu a drobnej sociálnej siete. Veľkosť aplikácie je len pár stoviek kilobajtov.

Telefonovanie
To hlavné a možno dôvod, prečo celý vzťah hodiniek a Note 3 vznikol do jedného zaujímavého manželstva je možno samotné telefonovanie. pokiaľ je totiž mobilný telefón niekde vo vrecku ,či v brašni, v hodinkách máte výnimočnú inovatívnu príležitosť vytočiť kohokoľvek z prístupného adresára priamo z mobilu. Zároveň je možné na numerickej klávesnici vytočiť akékoľvek aj iné číslo, než je v zozname. Telefonovať môžete s hodinkami, na čo síce okolie ešte nie je pripravené, no vy už pokojne byť môžete. Hodinky majú parádnu výdrž, nepodarilo sa vybiť ich batériu ani pri poldennom fotografovaní, nahrávaní a spúšťaní videí (mimochodom so zvukom s výbornou kvalitou priamo z hodiniek) a aj pri zopár telefonátoch.

Predĺžená ruka Note 3 v hodinkách okrem telefonovania a prijímania či odvolávania hovorov umožňuje aj ďalšiu vec a to dopĺňať hodinky o aplikácie a o dáta, ktoré má zobraziť, alebo s ktorými má narábať. Hodinky tak využijete napríklad aj na účely osobného trenéra, keďže zariadenie disponuje senzormi zrýchlenia a akcelerácie.