V posledných niekoľkých rokoch sa do popredia prediera inteligentná domácnosť. V prvom rade by sme si však mali vymedziť dva podobné, ale napriek tomu iné pojmy – inteligentná domácnosť a inteligentná budova.

Inteligentná budova je od samotných základov navrhnutá tak, aby sa dali jednotlivé prvky ovládať cez počítačový systém – teplota v miestnostiach, kamerový systém, otváranie dverí a okien, zaťahovanie roliet a podobne. Inteligentná budova disponuje napríklad takým okenným systémom, ktorý dokáže zatvoriť okná, keď vonku prší, a tak sa o nič starať nemusíte. Rovnako tak zatiahne žalúzie, ak na okná pražia ostré slnečné lúče, aby sa miestnosti príliš neprehrievali.

Čo je ale chytrá domácnosť?

Vedľa inteligentné budovy existuje ešte chytrá čiže inteligentná domácnosť. V takom prípade však hovoríme o ekosystéme niekoľkých spolupracujúcich prvkov. Postupne sa dajú prístroje pridávať a robiť domácnosť ešte múdrejšou. Inteligentná domácnosť sa ovláda cez aplikácie v mobilnom telefóne. Všetky prístroje v domácnosti sú napojené na Wi-Fi alebo Bluetooth, a tým pádom je možné ich ovládať bez toho, aby museli byť cez miestnosti natiahnuté káble.

Ako sa dá inteligentná domácnosť ovládať?

Stále viac sa rozmáha trend ovládať chytrou domácnosť cez inteligentné reproduktory. Vnútri nich sa nachádza virtuálny asistent, ktorému stačí vysloviť želanie, a on vám ho okamžite splní. Poviete mu napríklad, aby zahral konkrétnu pesničku, uvaril kávu v kávovare, znížil teplotu v chladničke, zapol práčku a podobne.

Ak teda chcete mať celý domov pod palcom, odporúčame pozrieť sa do ponuky značky FIBARO. Obsahuje veľa prvkov, ktoré by sa vám mohli do domácnosti hodiť. Urobte si bývanie ešte jednoduchšie a komfortnejšie ako doteraz, a to vďaka inteligentnej domácnosti.