Mobilní telefony se za posledních pár desetiletí staly z nemotorné známky luxusu rozšířenými malými počítači, které jsou pro současný život téměř nepostradatelné. Získat místo na domovské stránce těchto zařízení tak v moderní době znamená urvat si nenahraditelné místo na slunci.

Proč mobilní aplikace?

Mobilní aplikace vznikly jako alternativa webových stránek, které ve své klasické podobě nebyly příliš dobře uzpůsobené využití na mobilních telefonech a tabletech. Proto vznikly aplikace, tedy malé počítačové programy vytvořené speciálně pro mobilní telefony, plně přizpůsobené použití na menších dotykových obrazovkách. Mohou se tak zaměřit na intuitivní uživatelské rozhraní plně šité na míru specifikům těchto zařízení.

Aplikace musí vycházet z určitých specifik mobilních zařízení. Ty například na rozdíl od stolních počítačů fungují na baterii, je tak potřeba počítat s optimalizací spotřeby, obvykle se ovládají dotykově a postrádají běžnou klávesnici a myš. Dalším specifikem je, že aplikace se ukládá přímo na mobilní zařízení, je tedy třeba se zabývat i její velikostí.

Jak se aplikace dostanou k uživatelům?

Mobilní aplikace jsou k dispozici na distribučních platformách, které jsou typicky rozdělené podle operačního systému zařízení, jako například App Store, Google Play, Windows Phone Store a BlackBerry App World. Na rozdíl od standardních webových stránek se stahují přímo do mobilních zařízení. Vyžadují tak od uživatele úložný prostor, na druhou stranu ale mohou umožňovat přístup k některým funkcím i bez využití internetu přes Wifi nebo mobilní data.

Různé přístupy k mobilním aplikacím

Jednou z cest, jak se postavit k tvorbě mobilních aplikací je nativní vývoj. Nativní aplikace jsou určeny přímo pro konkrétní typ zařízení a platformu a operují offline. S tímto přístupem se pojí dodatečné náklady na vývoj aplikace pro každou z podporovaných platforem, ale tento přístup má i své nezaměnitelné výhody. Lze u nich maximalizovat výkon, protože nemusí běžet přes internetový prohlížeč a není závislá na přístupu k internetu, proto má také nižší spotřebu energie.

Zajímavým kompromisem jsou hybridní aplikace. Ty dokáží využít hardwarových dispozic zařízení, ale zároveň ke svému provozu využívá internet. Je stejně jako nativní aplikace částečně instalovaná přímo na mobilní zařízení. Experti z VIP Trust doporučují hybridní aplikace v případě, že není dostatek času na vývoj nativních aplikací a zároveň požadavky na funkcionality aplikace jsou relativně komplexní.

Alternativou mobilních aplikací stahovaných přímo do zařízení jsou webové aplikace uzpůsobené pro mobil. Ty uživatel nemusí stahovat, přistupuje k nim přímo přes internetový prohlížeč zařízení. Nevýhodou může být to, že aplikace není plně přizpůsobená zařízení. To není sice pravidlem, ale vytvořit webovou aplikaci, která je vhodná pro různé typy zařízení od stolních počítačů po mobilní telefony, není vůbec triviální a nemusí se vždy jednat o nejvhodnější řešení.

Jak vybrat správnou variantu pro vaši firmu?

Jednou z možností, jak vybrat vhodné řešení mobilní aplikace je zvážit základní priority projektu: je pro nás nejdůležitější rychlost a výkon aplikace, cena nebo hledáme vhodný kompromis? Na základě zvážení priorit je pak možné vybrat vhodné řešení na základě jejich specifických výhod a nevýhod. Další variantou je, nechat si s výběrem poradit od specializované firmy, jakou je například VIP Trust, která má zkušenosti s různými typy projektů a dokáže ilustrovat výhody i nevýhody na konkrétních praktických příkladech. Zároveň pak dokáže zajistit kompletní vývoj aplikace včetně testování a uvedení do produkce. Takové řešení může být vhodné v případě, že nemáte na vývoj mobilních aplikací vlastní kapacitu nebo odbornost.

Pokud se chcete dozvědět více o hybridním nebo nativním vývoji mobilních aplikací, můžeme vám doporučit články Hybridní vývoj mobilních aplikací a Nativní vývoj mobilních aplikací. Pokud byste se chtěli dozvědět více o webových aplikacích, můžeme vám doporučit článek o Webovém vývoji.

Contents