Samsung ICO cellBratislava, 26. septembra 2013 – Spoločnosť Samsung Electronics Co., Ltd., popredný svetový poskytovateľ vyspelých polovodičových riešení, predstavila ISOCELL, novú pokročilú pixelovú technológiu pre obrazové snímače CMOS. Táto nová technológia výrazne zvyšuje svetelnú citlivosť a efektívne riadi absorpciu elektrónov, čo vedie k vyššej vernosti farieb aj pri zlých svetelných podmienkach. ISOCELL zlepšuje kvalitu obrazu a spríjemňuje prácu so špičkovými smartfónmi a tabletmi, ktoré obsahujú snímače s touto novou perspektívnou technológiou.

„Vďaka pokroku v technológiách tvorby obrazových prvkov a spracovania obrazu je pre používateľov fotoaparátov v smartfónoch a tabletoch jednoduchšie urobiť prekrásne a jasné snímky a podeliť sa o ne s ostatnými,“ uviedol Taehoon Kim, viceprezident divízie System LSI Marketing spoločnosti Samsung Electronics. „Technológia ISOCELL je ďalšou novinkou, ktorá výrazne zvyšuje latku v oblasti kvality obrazu a je potvrdením vedúceho postavenia spoločnosti Samsung vo vývoji obrazových snímačov pre mobilné zariadenia,“ dodal Taehoon Kim.

Kvalita obrazového snímača je daná množstvom svetla, ktoré je presne zachytené jednotlivými prvkami (pixelmi) snímacieho poľa. Vzhľadom k rastúcim požiadavkám používateľov na zvyšovanie rozlíšenia a kvality obrazu pri súčasnom zachovaní veľkosti fotoaparátov sa musia zmenšovať pixely a zároveň sa musí zvyšovať ich výkon.

Pre splnenie tejto úlohy sa predchádzajúci vývoj snímačov zameriaval na zlepšenie absorpcie svetla každého pixelu a viedol k prechodu od technológie FSI (Front Side Illumination) k technológii BSI (Back Side Illumination), ktorá k maximalizácii fotoelektrickej účinnosti umiestňuje na povrch fotodiódu. Aj keď vo svojej dobe bola technológia BSI veľmi účinná, má vzhľadom k neustále sa znižujúcej sa veľkosti pixelov tiež svoje obmedzenia, pokiaľ ide o zlepšenie kvality obrazu.

V nadväznosti na doterajší vývoj a v snahe o vytvorenie kvalitnejších obrazových snímačov pre mobilné zariadenia Samsung vyvinul a necháva si patentovať technológiu ISOCELL, novú generáciu obrazových prvkov. Technológia ISOCELL tvorí medzi susednými pixelmi fyzickú bariéru a navzájom ich od seba izoluje. Táto izolácia umožňuje zachytenie väčšieho počtu fotónov v mikrošošovkách a ich absorpciu do správnej fotodiódy pixelu, čo minimalizuje nežiaduce elektrické presluchy (crosstalk) medzi pixelmi a umožňuje väčšiu kapacitu pixelu (RZ).

V porovnaní s bežnými BSI pixelmi znižujú pixely ISOCELL presluchy zhruba o 30 percent, výsledkom čoho je vyššia vernosť farieb, ostrosť a sýtosť pri reprodukcii pôvodnej farby a o 30 percent vyššia kapacita pixelu (RZ), čo zabezpečuje väčší dynamický rozsah.

Obrazový snímač s technológiou ISOCELL môže mať okrem toho o 20 percent väčší uhol hlavného lúča (CRA), čo znižuje výšku fotografického modulu. Preto je vhodný pre tenké a malé mobilné zariadenia.

Osemmegapixelový obrazový snímač S5K4H5YB, ktorý obsahuje túto novú technológiu ako prvý, využíva pixely ISOCELL s veľkosťou 1,12 mikrometrov a jeho optický formát je 1/4 palca. S5K4H5YB je v súčasnosti poskytovaný zákazníkom vo vzorkách. Sériová výroba je naplánovaná na 4. štvrťrok 2013.

Podľa spoločnosti pre prieskum trhu TECHNO System Research bude v roku 2014 približne 66 percent inteligentných telefónov obsahovať obrazové snímače s rozlíšením 8 a viac megapixelov.